Сучасні технології все міцніше займають своє місце в житті...

Як пов’язані одноразові сигарети та бойові дрони

Одноразові сигарети приносять нам багато задоволення і дають можливість...

Share

Запоріжжя завжди дихало та жило футболом. Заснований у 1935 році футбольний клуб «Металург» подарував багато яскравих емоцій місцевим вболівальникам різного віку. Наші діди пам’ятають срібло другої ліги чемпіонату СРСР та трофеї першостей УРСР. Наші батьки – фінал Кубка України 2005/06 року та перші матчі у кваліфікації Єврокубків. Ми ж стежимо за новою історією, по суті, нового клубу. Багато що змінилось, і в місті тепер не одна команда. Запоріжжя стало домом і для луганської “Зорі”, яка грає на “Славутич-арені” усі домашні ігри чемпіонату України з 2014 року (а також матчі єврокубків з 2018 року). З 1935 року наше місто побачило не один матч, який має право називатися «класичним» для всіх фанатів футболу. Сьогодні ми з вами поринемо у перипетії матчів та подій, що відбулися у Запоріжжі та які назавжди залишилися в історії українського футболу. Більше на izaporizhets.com.

1972-2002

Для зручності ми розділили наш текст на дві хронологічні «епохи». Вони не перебувають в рамках історичних подій, а поділяються суто на «доєврокубкові» та єврокубкові. У першій частині ми поринемо в часи запорізького «Металурга», який наводив шерех на всі команди радянського союзу. Слід одразу зазначити, що футбол тоді був іншим. У сучасних матчах нас вже не дивують тактичні перестановки тренерських штабів походу матчу. У радянському союзі це все було новинкою і будь-які «хитрощі» справляли «вау» ефект. Саме від цього деякі з матчів у нашому списку набули статусу «культових».

“Металург” Запоріжжя 2-1 “Спартак” Москва. 16.03.1972

1/8 фіналу Кубка СРСР 1972 року, Центральний стадіон “Металург”, Запоріжжя.
Перший матч у Сочі проти тоді іменитого, проте перебуваючого в стадії внутрішніх пертурбацій московського клубу, закінчився мінімальною перемогою господарів. Матч-відповідь 1/8 фіналу проходив у Запоріжжі. Відіграти подібний гандикап проти тодішнього «середняка» за підтримки вщент заповнених трибун (на матч прийшло 20 тисяч глядачів) було цілком реальним. До 80 хвилин запоріжці вели в рахунку. Голами відзначились Олег Новіков та Сергій Кутін. Футболісти із Запоріжжя вже бачили себе у чвертьфіналі престижного турніру, проте на 81 хвилині через безглузду помилку Василя Гургача, після подачі Миколи Кисельова матч опинився сітці воріт «Металурга». Як результат, у короткостроковій перспективі – найобразливіший виліт із Кубка СРСР. У довгостроковій – наточування зубів на «Спартак», який у майбутньому буде обіграний запоріжцями ще раз.

“Металург” Запоріжжя 2-1 “Спартак” Москва. 11.03.1991

1 тур чемпіонату СРСР з футболу 1991 року, Центральний стадіон “Металург”, Запоріжжя.
Дебютна гра запоріжців у Вищій Лізі чемпіонату СРСР. На трибунах – 28 тисяч вболівальників, які прагнуть перемоги над найсильнішим суперником. Мотивація надзвичайна, а тому навіть незважаючи на те, що до складу «Спартака» входили Станіслав Черчесов, Валерій Карпін та Олександр Мостовий – шалено сильні на той час футболісти, запоріжці не могли собі дозволити вдарити обличчям у бруд. Але того дня блищали не лише футболісти. На перший план тоді вийшов Ігор Надєїн – головний тренер «Металурга», який ще до гри, усвідомлюючи силу суперника та повне домінування «Спартака» в центрі поля, діє нестандартно і випускає на поле відразу шість хавбеків. Несподіваний хід призводить до того, що половину першого тайму «Металург» тримає матч під своїм контролем. Проте досвідчені та талановиті москвичі швидко пристосовуються до «пастки» Надєїна, забирають гру під свій контроль та на 26 хвилині вражають ворота господарів. Але це не збентежило Ігоря Олександровича. Усвідомивши, що ініціатива перехоплена і «Спартак» починає піддавлювати, тренер запорожців випускає швидких футболістів – Олександра Зайця та Віктора Скрипника, а пізніше – «важку артилерію» в особі Федора Черенкова, сподіваючись на швидкі контратаки. І це дає результати. На 70 хвилині Наконечний зрівнює рахунок, а під завісу поєдинку, на 90 хвилині, після удару Зайця і невдалого сейва Черчесова, Сергій Волгін встановлює остаточний рахунок на табло. Рахунок, який став сенсацією і досі згадується запорізькими вболівальниками з особливою теплотою та любов’ю.

“Металург” Запоріжжя 2-1 “Динамо” Київ. 13.08.1991

23 тур чемпіонату СРСР з футболу 1991 року. Центральний стадіон “Металург”, Запоріжжя.
Після 22 турів розіграшу чемпіонату СРСР 1991 року запорізький «Металург» був у четвірці команд із найменшою кількістю очок, тому приїзд чемпіонів минулого, і претендентів на чемпіонство цього сезону не обіцяло господарям нічого доброго. Проте вже у дебюті зустрічі запоріжці знову змогли здивувати своїх вболівальників. На 16 хвилині Ігор Дудник відкрив рахунок. Наприкінці другого тайму гостям вдалося зрівняти рахунок та гра поступово почала вирівнюватися. Але після перерви завдяки швидкій атаці «Металург» знову повів у рахунку. Цього разу голом відзначився Олег Головань. До кінця матчу запоріжці грамотно стримували атаки суперників, що дуже виводило із себе чемпіонів.
На 67 хвилині на полі спалахнула бійка, ініціаторами якої стали Олександр Гуйганов та Борис Деркач. Після масової бійки «команда на команду» арбітр вирішив видалити двох любителів помахати руками і команди закінчили матч вдесятьох.

“Металург” Запоріжжя 8-1 “Таврія” Сімферополь. 10.04.1997

20 тур чемпіонату України з футболу 1996/1997 року. Центральний стадіон «Металург», Запоріжжя
В історії запорізького “Металурга” це не єдина велика перемога. 2000 року, наприклад, з рахунком 6-1 було розгромлено дніпропетровський «Дніпро». Матчі з приставкою “дербі” зазвичай набагато важливіші для протиборчих команд, а велика перемога в них навіки залишається в історії команди, але все-таки 8 забитих м’ячів (а могло бути і більше, але на 34-й хвилині матчу з “Таврією” Яків Крипак не реалізував пенальті), звучать величніше в рамках великої історії клубу.

“Металург” Запоріжжя 1-3 “Динамо” Київ. 07.05.2002

21-й тур чемпіонату України з футболу 2011/2002. Стадіон “АвтоЗАЗ”.
На превеликий жаль, цей матч запам’ятався зовсім не феєричною перемогою запоріжців або яскравими бенефісами футболістів. Під час цієї гри у найвеличнішого тренера в історії України Валерія Лобановського стався інсульт. Валерій Васильович Лобановський – ім’я, яке досі посідає почесне місце у залі слави світового футболу. Найтитулованіший тренер 20 століття. Другий титулований тренер в історії футболу. Прихильник силового футболу та новатор гри в обороні. Тренера сучасності – Карло Анчеллоті, Рафаель Бенітес та багато інших неодноразово заявляли про те, що їхній тренерський стиль багато в чому визначений роботою Лобановського. Біографія цієї людини варта окремої колонки, а то й цілого видання. Але історія, про яку ми говоримо зараз, стала б останнім випуском для таких видань.
Під час гри Валерію Васильовичу стало погано. Прямо з тренерського містка його відправили до лікарні, де після 6 днів боротьби за життя, 13 травня, він помер. Весь футбольний світ здригнувся від новини із Запоріжжя. Понад 50 тисяч людей прийшло на прощання з тренером, а фінал Ліги Чемпіонів 2002 року розпочався із хвилини мовчання на згадку про Лобановського.

2002 – 2022

2002 року запорізький «Металург» вперше завоював право боротись за потрапляння до групового етапу Кубка УЄФА. Саме тому ми розділили наш матеріал на дві частини. Настав час показувати себе на європейській арені. Але у цій статті перші перемоги у єврокубках будуть проігноровані з найпростішої причини – дебютували запоріжці у турнірах під егідою УЄФА на стадіоні «Метеор» у Дніпропетровську. На той час у Запоріжжі не було стадіонів, які могли приймати матчі такого рівня, плюс, домашній стадіон «Металурга» знаходився на реконструкції.
Як ми й писали вище – з цього хронологічного відрізку до історії найбільших матчів Запоріжжя входить не лише «Металург», а й луганська «Зоря» та навіть збірна України. Але про все по порядку:

“Металург” Запоріжжя 2-1 “Іллічівець” Маріуполь. 22.03.2006

Перший матч півфіналу Кубка України 2005/2006. Стадіон ЗАТ “ЗАЗ”, Запоріжжя.
Буквально через 20 днів після цього матчу, у поєдинку-відповіді запорізький «Металург» зіграє внічию і забезпечить собі перший за 71 рік фінал Кубка країни. Але все розпочнеться у Запоріжжі. Тут, завдяки голам Алієва та Любарського за підтримки майже 6 тисяч глядачів «Металург» оформив перемогу, відігравшись з 0-1. Вже 2 травня 2006 року футболісти із Запоріжжя вийдуть на поле НСК «Олімпійський», щоб поборотися за національний кубок із київським «Динамо». Кияни завдяки єдиному голу Клебера переможуть, проте матч, який дозволив цьому фіналу трапиться, назавжди залишиться в пам’яті запорізьких вболівальників.

“Металург” Запоріжжя 3-0 “Зімбру” Кишинів. 24.08.2006

2 тур кваліфікаційного раунду Кубка УЄФА 2006/2007. Центральний стадіон “Металург”, Запоріжжя.
Перша перемога «Металурга» у єврокубках у рідному місті. У сезоні 2002/2003 запорожці на стадіоні «Метеор» обігравали гостей із Мальти – «Баркіркару». Саме ця перемога є дебютною. Однак вболівальники, незважаючи на близькість двох міст, упевнений, не змогли відчути смаку першої єврокубкової перемоги сповна, не перебуваючи в рідних стінах. У тій же кваліфікації, після матчу з румунами були ще рівні битви з англійським Лідсом як вдома, так і в гостях. На жаль, у тому єврокубковому сезоні запоріжці до групового етапу не потрапили.
Через чотири роки вже реконструйований Центральний стадіон прийняв перший єврокубковий матч, який завершився перемогою господарів. У наступному раунді “Металург” потрапив на грецький “Панатінакос”. Запоріжці ледь не створили сенсацію, зігравши в Греції внічию, проте матч-відповідь на «Центральному» і мінімальна поразка так і не дозволила «Металургу» зіграти в єврокубках.

“Зоря” Луганськ 0-2 “Манчестер Юнайтед” Манчестер. 08.12.2016

6-й тур групового етапу Ліги Європи 2016/2017. «Славутич-Арена», Запоріжжя.
Хоча запорізький «Металург» і не зміг на єврокубковій арені блиснути так само яскраво, як на арені внутрішній, але Запоріжжя не залишилось без візитів іменитих футбольних команд. Луганська “Зоря” після подій 2014 року спочатку грала свої домашні матчі під егідою УЄФА на “Арені-Львів”. У 2016 році вони повністю переїхали до Запоріжжя. Потрапивши до солідної групи з Ференбахче, Фейєнордом та МЮ, «Зоря» навіть встигла набрати два домашні очки у матчах з турками та голландцями, але в нашому списку ми відзначаємо саме приїзд англійців. Чому? Все дуже просто. Такий великий клуб жодного разу не приїжджав до Запоріжжя. Жозе Моуріньо, Златан Ібрагімович, Хуан Мата – зірки першої футбольної величини дізналися про існування нашого міста та провели у ньому кілька днів. Результат цього матчу зовсім не важливий для нас, адже саме 8 грудня як мінімум фанати найсильнішої ліги у світі дізналися про Запоріжжя.

“Україна” 1-0 “Естонія”. 14.11.2019

Міжнародний товариський матч. «Славутич-арена», Запоріжжя.
В футболі місто визнається по-справжньому тоді, коли воно приймає матч національної збірної. 11756 людей завітали на перший в історії Запоріжжя міжнародний футбольний матч, який пройшов на «Славутич-арені». Нашими гостями стала збірна Естонії з футболу. Українці, незважаючи на повний контроль над матчем, змогли реалізувати лише один момент. На 90 хвилині гол забив Роман Безус, відкривши лік голам національної збірної в нашому місті.